"Średniowieczna krucjata Maćkowiaka"

Już dziś w łódzkim Teatrze im. Jaracza odbędą się przedpremierowe spektakle "Bram Raju".

W łódzkim Teatrze im. Jaracza trwają właśnie ostatnie próby do prapremiery "Bram Raju" Jerzego Andrzejewskiego w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej.

Tematem spektaklu jest średniowieczna krucjata dziecięca, zwołana przez Jakuba z Cloyes w 1212 r. Jakub doznaje wizji, na podstawie której dochodzi do wniosku, że tylko niewinne dzieci mogą uwolnić jerozolimski Grób Pana spod panowania wyznawców Allaha.

Historyczne wydarzenie zainspirowała Jerzego Andrzejewskiego do napisania książki "Bramy Raju" w 1960 r.

Książka dzięki Andrzejowi Wajdzie w 1968 r. trafiła na ekrany kin, a już 20 czerwca trafi jako spektakl na deski łódzkiego teatru.

Historia "Bram Raju" dzieje się w 5 tygodniu krucjaty. Jej uczestnicy opowiadają spowiednikowi o motywach przyłączenia się do religijnej wyprawy. Z rozmów wynika, że idea krucjaty jest wielką mistyfikacją... Okazuje się bowiem, że to czym kierują się bohaterowie to skomplikowane więzy uczuciowe i pragnienia erotyczne. Symboliczny tytuł "Bram Raju" odnosi się bowiem nie tylko do bram Jerozolimy, ale także próby zdemaskowania człowieka.

Zarówno autor książki , jak i twórcy łódzkiego spektaklu poszukują odpowiedzi na pytania co kieruje człowiekiem, a szczególnie ludzką zbiorowością.

Sposób myślenia bohaterów "Bram Raju" niewiele ma wspólnego z mentalnością człowieka wieku XIII. Nie chodzi to bowiem o rekonstrukcję historii, ale o obnażenie złudnych celów, zatrutych źródeł fanatyzmu, zagubienia ślepej wiary i cierpienia zbiorowego szaleństwa.

Wiara bez Miłości rodzi fanatyzm. - pisał nieznany autor chrześcijański. "Bramy Raju" to opowieść o tych, którzy w imię złudnych idei zdolni byli zatracić swoją tożsamość i popełnić zbrodnie. Teatralna historia jest równie bliska średniowiecznym krucjatom, co współczesne formy fanatyzmy, nie tylko religijnego.

Odnajdź w sobie współczesne "Bramy Raju". Czemu jesteś wierny bez opamiętania? Być może są to poglądy polityczne lub społeczne, o które walczysz na każdym kroku. Być może to osąd o człowieku z twojego otoczenia, którego nie chcesz zmienić. Być może to zapatrzenie w to, co słyszysz w mediach...

"Bram Raju" może być wiele. Jeśli chcesz je w sobie rozpoznać, zajrzyj do Teatru im. Jaracza w Łodzi już 20, 21 i 23 czerwca na przedpremierowe spektakle.

Na scenie zobaczysz: Iwonę Drożdż- Rybińską, Urszulę Gryczewską, Przemysława Kozłowskiego, Kamila Maćkowiaka, Macieja Małka, Tomasza Schuchardta, Krzysztofa Wacha i Andrzeja Wichrowskiego.

Tekst: Aleksandra Nagel


*plejada.pl, 20 czerwca 2009